Załącznik
Do Zarządzenia nr z dnia 12 czerwca 2020
Dyrektora Szkoły Podstawowej 13
w Jaworznie
WEWNĘTRZNA PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA PRZEPROWADZENIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
W OKRESIE PANDEMII COVID-19
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 13
W JAWORZNIE
- INFORMACJE OGÓLNE
- Niniejsza procedura powstała w oparciu o wytyczne Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministra Edukacji Narodowej.
- Celem niniejszej procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2, wywołującym chorobę zakaźną COVID-19 wśród uczniów, nauczycieli, rodziców oraz pracowników niepedagogicznych.
II. ZABEZPIECZENIE SANITARNE BUDYNKU
- Przy wejściu do szkoły należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60 proc.) oraz informację o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące na teren szkoły.
- Informację o prawidłowej dezynfekcji rąk wraz z płynem do dezynfekcji należy udostępnić w każdej sali egzaminacyjnej.
- Wyznaczeni pracownicy szkoły mają obowiązek egzekwowania używania płynu do dezynfekcji rąk przez wszystkie osoby wchodzące do budynku szkoły.
- Drzwi do szkoły oraz wszystkie drzwi wewnątrz budynku powinny być otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzaniu egzaminu nie musiały ich otwierać (warunki pogodowe, przeciągi).
- Sale egzaminacyjne należy wietrzyć przed wpuszczeniem do nich zdających, mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu, jeżeli pogoda na to pozwala i na zewnątrz budynku nie panuje zbyt duży hałas, a także po egzaminie.
- Każdy zdający ma zapewnione miejsce, w którym zostawia rzeczy osobiste.
- Ławki oraz krzesła w sali egzaminacyjnej należy dezynfekować przed i po każdym egzaminie.
III. OBOWIĄZUJĄCE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OSOBISTEGO PODCZAS EGZAMINU
- Na egzamin może przyjść tylko osoba zdrowa, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną.
- Na egzamin nie może przyjść osoba chora oraz ta, która przebywa w domu
z osobą na kwarantannie, izolacji, albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Na teren szkoły nie mogą wejść rodzice ani opiekunowie zdających.
- Podczas egzaminu na terenie szkoły mogą przebywać wyłącznie:
- zdający,
- osoby zaangażowane w przeprowadzenie egzaminu,
- pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie w obiekcie czystości (dezynfekcji),
- pracownicy służb medycznych.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem.
- Zakrywanie ust i nosa obowiązuje do momentu zajęcia miejsca na sali
egzaminacyjnej, podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek
zespołu nadzorującego może poprosić o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu
zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5 metrowego odstępu).
- Zdający ma obowiązek ponownego zakrycia ust i nosa, gdy wychodzi do toalety i gdy kończy prace z arkuszem egzaminacyjnym i podchodzi do nauczyciela, a następnie wychodzi z sali.
- Członkowie zespołu egzaminacyjnego przy rozdawaniu arkuszy egzaminacyjnych zdającym muszą mieć założone rękawiczki i zakryte usta oraz nos, które powinny pozostać zakryte podczas poruszania się po sali egzaminacyjnej, ale w trakcie samego przebiegu egzaminu maseczki lub przyłbice mogą być zdjęte.
IV. ORGANIZACJA PRZESTRZENI, BUDYNKU I POMIESZCZEŃ
- Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony w 2 salach.
- Przy wejściu do szkoły oraz w każdej sali egzaminacyjnej należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk oraz zamieścić informacje o obligatoryjnym korzystaniu z niego przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły wraz z informacją na temat prawidłowej dezynfekcji rąk.
- Przy wejściu do szkoły należy umieścić również informacje:
- dotyczące objawów zakażenia koronawirusem oraz sposobów zapobiegania zakażeniu,
- zawierające adres oraz numer telefonu do właściwej stacji sanitarno- epidemiologicznej i najbliższego oddziału zakaźnego,
- zawierające numery telefonów do służb medycznych, infolinii NFZ w sprawie koronawirusa (800190590), organu prowadzącego oraz kuratora oświaty.
- Przed rozpoczęciem egzaminu (oraz po jego zakończeniu) należy zdezynfekować sale egzaminacyjne oraz ich wyposażenie (ławki, krzesła).
- Sale egzaminacyjne powinny zostać wywietrzone przed egzaminem oraz co godzinę podczas egzaminu i po egzaminie, dbając o zapewnienie komfortu zdających.
- Ławki w sali egzaminacyjnej należy rozmieścić w taki sposób, aby między zdającymi zachowany był odstęp min 1,5 metra w każdym kierunku.
- Miejsca dla zespołu nadzorującego również powinny zostać przygotowane w taki sposób, by zapewnić min 1,5 metra odstępu od zdających oraz od pozostałych członków zespołu.
- Członkowie zespołu nadzorującego powinni do niezbędnego minimum ograniczyć poruszanie się po sali egzaminacyjnej.
- Drzwi do szkoły oraz do sal, w których odbywa się egzamin powinny być otwarte, tak aby zdający oraz inne osoby uczestniczące w przeprowadzeniu egzaminu nie musiały ich otwierać, z wyjątkiem egzaminu z języków obcych nowożytnych
w zakresie zadań na rozumienie ze słuchu, podczas których odtwarzane jest nagranie z płyty CD.
- Jeżeli drzwi do sal egzaminacyjnych są zamknięte należy dezynfekować klamki regularnie, pomieszczenia higieniczno-sanitarne należy dezynfekować na bieżąco tj. przed egzaminem oraz po każdej osobie korzystającej z toalety.
- Obowiązkowo należy wyznaczyć pomieszczenie na izolatkę, w którym będzie można odizolować osobę w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych, należy wyposażyć ją w środki ochrony indywidualnej (maska/przyłbica, fartuch, rękawiczki jednorazowe), środki do dezynfekcji oraz numery telefonów do PSSE w Jaworznie oraz służb medycznych (999,112).
V. ORGANIZACJA EGZAMINÓW
- Każdy zdający z co najmniej 2-dniowym wyprzedzeniem otrzymuje od wychowawcy informację, o której godzinie powinien wstawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu zgodnie z opracowanym harmonogramem dla poszczególnych sal.
- Zdających oraz rodziców należy poinformować o zakazie tworzenia się grup przed szkołą, salą, przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu oraz o konieczności zachowania odpowiedniego dystansu w przestrzeni społecznej.
- Zdający przychodzą do szkoły w kilkuminutowych odstępach wejściem głównym.
- Czekając na wejście do szkoły lub sali egzaminacyjnej zdający zachowują odstęp min 1,5 metra oraz mają zakryte usta i nos.
- Przy wejściu do szkoły wyznaczony pracownik pilnuje by uczeń zdezynfekował ręce.
- Zdający udaje się do sali egzaminacyjnej i zajmuje wskazane dla niego wybrane losowo miejsce.
- Zdający nie mogą wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy (w tym telefonów, książek, maskotek).
- Podczas egzaminu każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, długopisu lub pióra z czarnym tuszem/atramentem przeznaczonych do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi), dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę, nie może pożyczać tych przyborów innym zdającym podczas egzaminu.
- Jeżeli zdający chce korzystać z przyborów rezerwowych, przygotowanych przez szkołę, to po każdym ich użyciu należy je zdezynfekować.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej, zdający powinni przynieść własną butelkę
z wodą.
- Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków.
- Po zakończeniu egzaminu w każdej sali egzaminacyjnej należy wypuszczać zdających w ostępach kilkuminutowych, upewniając się czy nie gromadzą się przed szkołą w grupach.
- Zdający może opuścić salę egzaminacyjną najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia egzaminu, później zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej, aż do zakończeniu egzaminu, po czym wychodzą pojedynczo z sali z zachowaniem odstępu czasowego.
VI. ZADANIA SZCZEGÓLNE CZŁONKÓW ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO
I DYREKTORA SZKOŁY
- Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego informuje członków zespołu nadzorującego przeprowadzającego egzamin w sali egzaminacyjnej, że w danej sali do egzaminu przystępuje zdający chorujący na alergię albo inne schorzenie, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie.
- Przed rozpoczęciem egzaminu należy poinformować zdających
o obowiązujących zasadach bezpieczeństwa:
- zakazie kontaktowania się z innymi zdającymi,
- obowiązku zakrywania ust i nosa w przypadku kontaktu bezpośredniego z nauczycielem, wyjścia do toalety lub wyjścia z sali egzaminacyjnej po zakończeniu pracy z arkuszem egzaminacyjnym,
- niedotykania dłońmi okolic twarzy, zwłaszcza ust, nosa i oczu, a także przestrzegania higieny kaszlu i oddychania,
- konieczności zachowania odpowiedniego dystansu od innych zdających po zakończonym egzaminie.
- W celu uniknięcia tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu, zdający
z wyprzedzeniem (2-dniowym) otrzymają informację o której godzinie powinni stawić się w szkole przed rozpoczęciem egzaminu, dla zdających w różnych salach egzaminacyjnych są ustalane różne godziny przybycia.
VII. ZASADY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA
U ZDAJĄCEGO UCZNIA LUB CZŁONKA ZESPOŁU EGZAMINACYJNEGO
- Jeżeli zdający lub członek zespołu nadzorującego przejawia niepokojące objawy chorobowe, przewodniczący lub członek zespołu nadzorującego informuje o tym przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego, który zapewnia odizolowanie zdającego lub innej osoby przejawiającej objawy choroby w wyznaczonym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu z zapewnieniem minimum 2 m odległości od innych osób, izolatkę należy wyposażyć w środki ochrony indywidualnej (maska/przyłbica, fartuch, rękawiczki jednorazowe), środki do dezynfekcji oraz numery telefonów do PSSE w Jaworznie oraz służb medycznych (999,112).
- W przypadku wystąpienia konieczności odizolowania zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby zaangażowanej w przeprowadzanie egzaminu przejawiającej objawy choroby w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, przewodniczący zespołu egzaminacyjnego może podjąć decyzję
o przerwaniu i unieważnieniu egzaminu dla wszystkich zdających, którzy przystępowali do danego egzaminu w danej sali, jeżeli z jego oceny sytuacji będzie wynikało, że takie rozwiązanie jest niezbędne.
- Pracownicy szkoły oraz członkowie zespołów nadzorujących niebędący pracownikami szkoły powinni zostać poinstruowani, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów chorobowych nie powinni przychodzić do pracy lecz skorzystać z teleporady medycznej.
- O podejrzeniu zarażenia ucznia należy niezwłocznie zawiadomić rodzinę bądź osoby wskazane do kontaktu o konieczności odbioru ucznia transportem indywidualnym i w zależności od stanu jego zdrowia udać się do domu i skorzystać z teleporady medycznej lub udać się do oddziału zakaźnego, ponadto należy skontaktować się telefonicznie z właściwą stacją sanitarno-epidemiologiczną w celu uzyskania instrukcji dalszego postępowania zgodnie z procedurą ogólną. Umieścić ucznia w pomieszczeniu izolatki a w razie pogorszenia jego stanu zdrowia wezwać służby medyczne (999, 112).
- Wychowawcy weryfikują lub uzyskują od rodziców/prawnych opiekunów uczniów aktualne numery telefonów niezbędne do kontaktu w razie podejrzenia zarażenia koronawirusem.
- W przypadku wystąpienia u pracownika będącego na stanowisku pracy niepokojących objawów sugerujących chorobę zakaźną COVID-19, należy niezwłocznie odsunąć go od pracy, umieścić w izolatce, powiadomić właściwą stację sanitarno-epidemiologiczną i ściśle stosować się do wydawanych instrukcji
i poleceń, a w razie pogorszenia stanu zdrowia osoby podejrzewanej o zakażenie należy zawiadomić służby medyczne (999,112).
- Obszar, w którym poruszał się pracownik należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z obowiązującymi procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty).
- Należy stosować się do zaleceń Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury, biorąc pod uwagę sytuację pojawienia się na egzaminie osoby chorej.
- W przypadku wystąpienia u zdającego, członka zespołu nadzorującego lub innej osoby biorącej bezpośredni udział w przeprowadzaniu egzaminu na danej sali egzaminacyjnej niepokojących objawów sugerujących zakażenie koronawirusem, należy niezwłocznie przerwać egzamin tego zdającego oraz odizolować w miejscu wyznaczonym przez dyrektora.
VIII. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Tekst niniejszej procedury podaje się do wiadomości rodziców, uczniów, nauczycieli i innych pracowników Szkoły Podstawowej 13
w Jaworznie poprzez umieszczenie go na stronie internetowej oraz poprzez dziennik elektroniczny.
- Niniejszą procedurę wprowadza się Zarządzeniem Dyrektora Szkoły.
..........................................
(podpis dyrektora)