Aktualności
Karnawał 2019
01.02.2019

„Bezpieczne ferie 2019”
30.01.2019W związku ze zbliżającymi się w województwie śląskim feriami zimowymi Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jaworznie
rozpoczął kolejną akcję „Bezpieczne ferie 2019”Celem akcji jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. śląskiego poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, zwłaszcza w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych.
Plakat “Bezpieczne ferie” PSSE_Jaworzno_ulotka_FERIE.pdf
Akademii Bezpiecznego Internetu
14.12.2018Nasza szkoła podejmuje wiele przedsięwzięć edukacyjnych na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży korzystających z nowych technologii oraz Internetu. Jednym z takich działań było zorganizowanie w dniach 12 i 14.12.2018r. dla klas 2-gich i 4-tych warsztatów edukacyjnych w ramach Akademii Bezpiecznego Internetu pod patronatem Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego. Zajęcia były przeprowadzone przez Panią psycholog Aleksandrę Jakóbską – Kuczek i miały na celu inicjowanie oraz propagowanie bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych od najmłodszych lat.
Podsumowanie konkursu EKOLOGICZNE URZĄDZENIA I INSTRUMENTY
02.12.2018Dnia 29 listopada 2018r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach odbyło się podsumowanie konkursu z cyklu "Nauka z recyklingu" EKOLOGICZNE URZĄDZENIA I INSTRUMENTY. Organizatorem Konkursu był Pałac Młodzieży w Katowicach oraz Stowarzyszenie „Z Nauką w Przyszłość”. Spośród nadesłanych prac Jury wyłoniło laureatów, którzy zaprezentowali swoje prace w finale konkursu, z naszej szkoły tytuł laureata uzyskali:
Maciej Zawada kl. 5A, Paweł Dudek kl. 5B i Kacper Brzycki kl.4B.
Wyróżnienia w konkursie zdobyli:
Zuzanna Tryka, Kornelia Kowalczyk i Alicja Bachowska kl.5B, Gabriel Skibiński kl. 4B, Tymoteusz Krepel, Maksymilian Krepel, Igor Krepel i Marzena Korzonek, Magdalena Taraska i Wiktor Jarzynka z kl.4A.

Sukces naszych uczniów " Ekologiczne urządzenia i instrumenty":
22.11.2018Tytuł laureata zdobyli:
Maciej Zawada
Paweł Dudek
Kacper Brzycki
Wyróżnienia w konkursie zdobyli:
Zuzanna Tryka
Kornelia Kowalczyk i Alicja Bachowska
Gabriel Skibiński
Tymoteusz Krepel, Maksymilian Krepel, Igor Krepel i Marzena Korzonek
Magdalena Taraska i Wiktor Jarzynka
Serdecznie gratulujemy!
Udział naszej szkoły w miejskich uroczystościach 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości
11.11.2018W dniu 11 listopada przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w miejskich uroczystościach 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tradycyjnie miejskie obchody rocznicowe rozpoczęła Msza Święta w Kolegiacie św. Wojciecha i Katarzyny, w której uczestniczył poczet sztandarowy ze sztandarem naszej szkoły. Po mszy uczestnicy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości, gdzie władze miejskie, delegacje zakładów pracy i szkół złożyły wiązanki kwiatów.
Akademia z okazji Święta Niepodległości
11.11.2018Akademia z okazji Święta Niepodległości
„Polska powstała, by żyć …” pod takim hasłem upłynęła w naszej szkole akademia z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia uczniowie klasy 4b i 8a szkoły podstawowej, 3c i 3d gimnazjum przygotowali montaż poetycko-muzyczny pod opieką p. M. Hałczyńskiej. Akademię rozpoczęło uroczyste wprowadzenie sztandaru i odśpiewanie hymnu narodowego. Wprowadzenia sztandaru dokonali kawalerzyści Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5. Pułku Strzelców Konnych. Oprócz wierszy i pieśni patriotycznych nie zabrakło informacji historycznych. Narratorzy przypomnieli jak trudna była droga do niepodległości. Po części artystycznej pan wicedyrektor i nauczyciel historii ze SP nr 8 p. Jacek Łoś w mundurach kawalerii opowiedzieli zebranym o formacji wojskowej do której należą.
STULECIE NIEPODLEGŁOŚCI
07.11.20184 listopada 2018 roku delegacja naszej szkoły uczestniczyła w XX Zlocie Niepodległościowym. Uroczystości miały miejsce na Cmentarzu Legionistów w Łowczówku koło Tarnowa, w miejscu najkrwawszej bitwy I Brygady Legionów Polskich.
Bitwa pod Łowczówkiem rozegrała się między 22 a 25 grudnia 1914r. – je celem było powstrzymanie ofensywy wojsk rosyjskich i niedopuszczenie do przełamania frontu.
XX Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2018” rozpoczął się od polowej mszy świętej w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów. W części oficjalnej przybyłych gości powitał wójt gminy Pleśna Józef Knapik, okolicznościowe przemówienie wygłosił Prezydent Rzeczypospolitej Andrzej Duda. Na zakończenie uroczystości odbył się piknik historyczny z udział grup rekonstrukcji historycznej.

EKOLOGICZNE URZĄDZENIA I INSTRUMENTY
06.11.2018Pałac Młodzieży w Katowicach, SP13 w Jaworznie
oraz Stowarzyszenie "Z Nauką w Przyszłość"
serdecznie zaprasza uczniów klas I - VI szkół podstawowych
do udziału w konkursie z cyklu "Nauka z recyklingu"
EKOLOGICZNE URZĄDZENIA I INSTRUMENTYInformacje w załączniku: Konkurs_EKOLOGICZNE_URZADZENIA_i_INSTRUMENTY.pdf
IV OGÓLNOPOLSKI KONKURS "WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW"
10.11.2018W imieniu organizatorów konkursu "Wielka Liga Czytelników" Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach Filia w Jaworznie serdecznie zaprasza uczniów Szkoły Podstawowej nr 13 do udziału w projekcie czytelniczym WLC. Konkurs ma zasięg ogólnopolski, a jego celem jest wyłonienie najlepszych czytelników wśród uczniów szkół podstawowych oraz promocja polskiej i światowej literatury młodzieżowej a także utworów patriotycznych.
załączniki: wlc-etapy.pdf
regulamin_wlc2018_2019.pdf
Święto Zmarłych
01.11.2018Dobrą tradycją naszej szkoły jest kultywowanie pamięci o zmarłych pracownikach szkoły. Jak corocznie przedstawiciele społeczności szkolnej pod opieką nauczycieli Anity Wojtali i Blanki Dudek odwiedzili groby zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. Uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze w dowód pamięci o tych,

100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, wycieczka kl. gimnazjalnych
31.10.2018W związku ze zbliżającą się 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie klas ósmych i trzecich gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.
Pierwszym punktem wycieczki był Fort 49 „Krzesławice”, stanowiący w czasie I wojny światowej ważny element północno-wschodniego austriackich umocnień Twierdzy Kraków. W dniach 18-20 listopada 1914r. artyleria fortu brała udział w odparciu ataku Rosjan na Kraków. W listopadzie 1918 roku, a więc już po odzyskaniu niepodległości wraz z innymi fortami Twierdzy Kraków, został przejęty przez administrację polską, podległą pierwszemu komendantowi miasta, pułkownikowi Bolesławowi Roji. Po drugiej wojnie światowej budynek uległ zniszczeniu ale od 1999 roku rozpoczęto prace remontowe, dzięki którym w oparciu o materiały archiwalne przywrócono pierwotny wygląd Fortu. W 2000r. w budynku Fortu działa dom kultury. O tych wydarzeniach opowiadał nam pan Franciszek Dziadoń, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Fort 49 „Krzesławice”.
Następnie udaliśmy się na Plac Niepodległości. W miejscu tym przed I wojną światową znajdowały się koszary armii Austro-Węgier. To właśnie tutaj 31 października 1918 roku żołnierze polscy pod dowództwem porucznika Antoniego Stawarza rozpoczęli rozbrajanie żołnierzy austriackich – wyzwalając Kraków spod zaboru austriackiego.
Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Czynu Niepodległościowego mieszczące się w Domu im. Józefa Piłsudskiego w krakowskich Oleandrach. To stąd 6 sierpnia 1914 roku wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego na teren zaboru rosyjskiego. Po zajęciu Kielc i bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy w celu wywołania powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa i stała się zalążkiem Legionów Polskich.
Pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oddaliśmy hołd Wielkiemu Polakowi, który pomógł ziścić marzenia wielu pokoleń Polaków o niepodległej ojczyźnie.
Ostatnim punktem wycieczki był Kopiec Józefa Piłsudskiego nazywany również Kopcem Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego lub Mogiłą Mogił. Budowę Kopca rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r. w dwudziestą rocznicę wymarszu z Krakowa Pierwszej Kompanii Kadrowej. Umieszczono w nim ziemię z pól bitewnych I wojny światowej. O zawiłych losach Kopca opowiadał nam major Włodzimierz Wowa Brodecki, krakowski ułan, prezes Środowiska Żołnierzy 27 Dywizji Piechoty AK.
Kosmiczny Wieczór Naukowców
27.10.2018Kosmiczny Wieczór Naukowców
26 października w naszej szkole został zorganizowany Kosmiczny Wieczór Naukowców uczniowie mogli wciąć udział w różnorodnych formach aktywności naukowej. Wszyscy pasjonaci nauki mogli brać udział w prezentacjach, pokazach, obserwacjach teleskopowych, doświadczeniach oraz w warsztatach kreatywnych i językowych. Ten wieczór był dla uczniów inspiracyjna lekcją, która może być początkiem wielkich odkryć i ciekawości świata.
Dzień motyla w Geosferze
10.11.2018"Dzień motyla" w Geosferze
12.10.2018r. klasy czwarte oraz piąte miały niepowtarzalną okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych w Geosferze. Uczniowie na warsztatach poznawali otaczający nas świat poprzez charakterystykę motyli ich piękno oraz „krótkie” życie.
Klasa 5B uczestniczyła również w warsztatach o minerałach występujących w przyrodzie, poznali ich właściwości, cechy i genezę powstania oraz wykorzystanie przez człowieka.
Był czas również na zabawę.
Fotoreportaż z warsztatów:

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego.
11.10.2018"Tornistry szkolne, zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego"
linku do informacji
https://gis.gov.pl/oswiata/tornistry-ciezkie-jak-trzy-wieloryby/

REKRUTACJA DO SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH ORAZ PONADGIMNAZJALNYCH NA ROK SZKOLNY 2019/2020
27.09.2018REKRUTACJA DO SZKÓŁ
PONADPODSTAWOWYCH
ORAZ PONADGIMNAZJALNYCH
NA ROK SZKOLNY 2019/2020plakat_rekrutacja_2019_2020.pdf
KOMUNIKAT_rekrutacja__2019_2020_MEN.doc
Najczesciej_zadawane_pytania_i_odpowiedzi_rekrutacja_2019_2020.docx
Euroweek klas 3A i 3C
17.09.2018W naszej szkole uczniowie doskonalą umiejętności językowe nie tylko na lekcjach. Tygodniowe warsztaty zwane
Euroweek to tradycja. „EuroWeek – Szkoła Liderów” jest wspaniałą przygodą. Zajęcia obejmują
sześć bloków tematycznych: „ Praca w grupie”, „Kierowanie”, „Kultury świata”, „Stosunki międzynarodowe”, „Zabawa”
oraz ”Praca”. Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim przez szkoleniowców i wolontariuszy EFM,
którzy pochodzą m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Austrii, Rumunii, Dominikany, Argentyny, Meksyku, Litwy,
Łotwy, Indonezji, Chin, Hiszpanii, Gruzji, Finlandii, Wietnamu, Ekwadoru, Kenii, Nepalu, Indii, Kolumbii, Turcji i Peru.
Ponadto zajęcia upływają w bardzo miłej atmosferze, która jeszcze bardziej pobudza uczniów do pracy, a dzięki dobrej
zabawie NIE MOŻNA NAWET MYŚLEĆ O NUDZIE CZY ZMĘCZENIU.
EUROWEEK to świetne przedsięwzięcie, które nie tylko doskonale sprawdza umiejętności w zakresie języka angielskiego,
lecz jest także idealną okazją do odkrycia kultur wielu państw.

Zebranie rodziców
10.09.2018Zapraszamy rodziców na zebranie 12 i 13 września 2018r.
12 września - kl.1,4,7
Kl. 4a, 4b - 16.30 - s. gimnastyczna szkolenie PPP-p.W.KOTRYS„ Jak pracować z uczniem klasy 4”
od 17.00 spotkanie z dyrektorem szkoły,
następnie ok. 18.00 spotkanie z wychowawcą klasy.
Kl.1a, 1b, 7a- 17.00- s. gimnastyczna - spotkanie z dyrektorem szkoły,
następnie ok. 18.00 spotkanie z wychowawcą klasy.
13 września - kl.2,5,8 i 3 gimnazjum.
GODZ. 17.00 – spotkania z wychowawcami klas w salach lekcyjnych
Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2018/2019
04.09.2018